Tesla-kjørehistorikk
Tesla kjørehistorikk – tidligere turer, ruter og kjørelengde
DriveQuery gjør Tesla-data om til en ryddig kjørehistorikk med turer, adresser, ruter og kjørelengde. Du ser hva bilen faktisk kjørte, mens usikre turer kan vente på gjennomgang i stedet for å få en tilfeldig kategori.
Tilgjengelig nå · uten innlogging
Trenger du en kjørebok allerede nå?
Prøv den gratis manuelle kjøreboken. Oppgi start- og destinasjonsadresse, så beregner DriveQuery ruten og kjørelengden automatisk, viser ruten på kartet og lager PDF- eller Excel-rapport. Turene lagres ikke av DriveQuery.

Hva bør en nyttig Tesla-kjørehistorikk inneholde?
En god kjørehistorikk gjør det mulig å forstå en tur uten å rekonstruere den senere fra kart, kalender og kilometerstand. Grunnlaget er selve reisen: når den startet, hvor den gikk, hvor langt bilen kjørte og når den var ferdig.
| Informasjon | Hvorfor den er nyttig |
|---|---|
| Start- og sluttid | Plasserer turen tydelig i tidslinjen. |
| Start- og sluttadresse | Viser hvilke steder turen faktisk gikk mellom. |
| Kjørelengde | Gjør det mulig å følge kilometer per tur, dag eller periode. |
| Rute | Gir kontekst når to turer mellom lignende steder faktisk var forskjellige. |
| Egne etiketter | Gjør gjentatte steder nyttige uten at systemet må anta at et sted er Hjem eller Jobb. |
| Status for gjennomgang | Holder usikre turer synlige i stedet for å skjule et gjetning som fakta. |
Tesla-kjørehistorikk, turhistorikk og kjørelengde henger sammen
Kjørehistorikk er den kronologiske oversikten over turene. Turhistorikk brukes ofte om det samme behovet: å finne tilbake til hvor og når bilen ble kjørt. Tesla kjørelengde er tallene som viser hvor langt bilen kjørte, men kilometer alene forteller ikke hvilke turer som skapte totalen.
Derfor bør kjørelengde knyttes til hver enkelt tur. Da kan du gå fra en måneds total til de konkrete reisene bak tallet, i stedet for bare å se en samlet kilometerstand.
Fra Tesla-data til turer du kjenner igjen
Teslas Fleet API og Fleet Telemetry gjør det mulig for autoriserte tjenester å motta kjøretøy- og posisjonsdata når brukeren har gitt de nødvendige tillatelsene. DriveQuery bruker denne typen data til å bygge turer i stedet for å vise en strøm av tekniske signaler.
En bil er heller ikke kontinuerlig tilkoblet hvert sekund. Et kort stopp, dårlig forbindelse eller forsinket telemetri kan ellers lage unaturlige turgrenser. DriveQuery kan rydde opp i slike fragmenter i etterkant når tilgjengelig tidspunkt, rute og kilometerstand gir et tydeligere bilde av den faktiske turen.
En gjentatt tur er mer enn bare samme rute
To turer kan ligne på kartet og likevel ha ulikt formål. DriveQuery kan bruke startsted, destinasjon, ukedag, tidspunkt og kjørelengde som kontekst når et kjent mønster skal gjenkjennes.
Det gjør automatiseringen mer forsiktig: tydelige mønstre kan foreslås automatisk, mens uklare tilfeller kan bli stående til gjennomgang.
Slik ser trygg klassifisering ut i praksis
Alle turer bør ikke låses automatisk. Når mønsteret er tydelig, kan DriveQuery foreslå riktig etikett. Når konteksten er svakere, vises turen heller for en rask kontroll enn å bli feilklassifisert.
Kontroller avvikene – ikke bygg hele måneden på nytt
Poenget med kjørehistorikken er å gjøre månedsbildet raskt forståelig. Oppsummeringen under viser hvordan automatiske turer, avvik som må sjekkes, total kjørelengde og batteriforbruk kan ses i én samlet oversikt.
Eksemplet er kun illustrativt. Målet er å vise hva brukeren faktisk trenger å kontrollere ved månedsslutt.
Vis adressen først. Legg til etiketten selv.
DriveQuery setter ikke automatisk generiske Hjem- eller Jobb-etiketter på turene dine. Kjørehistorikken kan vise den faktiske adressen, og du kan selv opprette navn som Kontor, Kunde, Trening eller Butikk når de faktisk betyr noe for deg.
Dette er spesielt nyttig når samme person kjører mellom flere kontorer, kunder eller andre gjentatte steder. Adressen er faktagrunnlaget; etiketten er din egen kontekst.
Kjørehistorikk eller kjørebok?
Tesla-kjørehistorikk er ikke det samme som en kjørebok
Kjørehistorikken svarer først og fremst på hva bilen kjørte. En kjørebok går videre og legger på formål, jobb/privat-kategori og eventuell dokumentasjon for refusjon eller skatt.
| Behov | Riktig side |
|---|---|
| Se tidligere turer, ruter, adresser og kjørelengde | Tesla-kjørehistorikk – denne siden |
| Bygge en generell jobb-/privat-kjørebok | Tesla-kjørebok |
| Automatisere turregistrering og gjennomgå unntak | Automatisk Tesla-kjørebok |
| Bruke en kjørebok-app for Tesla | elektronisk kjørebok for Tesla |
| Dokumentere yrkeskjøring og kilometergodtgjørelse | Tesla yrkeskjøring og kilometergodtgjørelse |
Dette kan DriveQuery allerede gjøre med Tesla-kjørehistorikken
- Registrere turer automatisk fra Tesla-data
- Vise turhistorikk med ruter, adresser og kjørelengde
- Beholde faktiske adresser og la deg opprette egne etiketter
- Bruke blant annet startsted, destinasjon, tidspunkt og kjørelengde som underlag for kategorisering
- La usikre tilfeller vente på gjennomgang
- Beholde manuelle korrigeringer
- Rydde opp når turdata kommer sent eller i fragmenter
Vanlige spørsmål om Tesla-kjørehistorikk
Kan jeg lage en kjørebok uten Tesla-tilkobling?
Ja. DriveQuerys gratis kjørebok fungerer uten innlogging eller Tesla-tilkobling. Oppgi start- og destinasjonsadresse, kontroller den beregnede ruten og last ned en ferdig PDF- eller Excel-rapport. Åpne gratis kjørebok →
Hva er Tesla-kjørehistorikk?
Det er en kronologisk oversikt over gjennomførte turer. I DriveQuery betyr det blant annet tidspunkt, start- og sluttsted, kjørelengde og rute- eller adressekontekst.
Kan jeg se kjørelengde for hver Tesla-tur?
Ja. Når kjørelengden knyttes til hver enkelt tur, kan du se hvilke reiser som bygger opp totalen for en dag, måned eller annen periode.
Er Tesla-kjørehistorikk det samme som kjørebok?
Nei. Kjørehistorikken beskriver turene. En Tesla-kjørebok legger i tillegg på formål og kategorier som jobb eller privat.
Hva skjer hvis en tur mangler data?
DriveQuery kan bruke tilgjengelig tidspunkt, rute og kilometerstand til å rydde opp i fragmenterte turer. Data som aldri ble fanget kan ikke alltid rekonstrueres sikkert, og slike tilfeller bør derfor være synlige for gjennomgang.
Må DriveQuery ha en ekstra GPS-enhet i bilen?
Nei. DriveQuery er laget for å bruke Tesla-data som eieren gir tjenesten tilgang til gjennom Teslas autoriserte grensesnitt.
Teknisk grunnlag
Tesla beskriver Fleet Telemetry som den foretrukne måten for løpende kjøretøydata fordi bilen kan strømme data direkte til en server uten kontinuerlig polling. Tesla skiller også mellom tilgang til kjøretøydata og tilgang til bilens posisjon. Tesla Fleet Telemetry · Tesla Fleet API permissions.
Finn tilbake til turene uten å rekonstruere dem senere.
Meld interesse hvis kjørehistorikk, kjørelengde og en ryddig oversikt over Tesla-turene er det du vil bruke DriveQuery til.
